اسفند 7, 1398 از معجزه تاثیر موسیقی بر کودکان چه می دانید؟

تاثیر موسیقی بر کودکان و به ویژه تاثیر آهنگ  شاد و پرریتم، تاثیری واقعی و عمیق است که نتایجی مثبت و شگفت انگیز به دنبال دارد. تقویت هوش، تقویت خلاقیت، شکوفایی استعداد و هر آنچه را که تصور کنید، با موسیقی امکانپذیر است. گرچه بسیاری تصور می کنند هوش کودکان موضوعی است که از طریق ژنتیک منتقل می شود و صحت عملکرد آن نیز اثبات شده است؛ اما می تواند از راه های غیر ارثی نیز برای تقویت هوش کودکان استفاده کرد که یکی از آنها موسیقی است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در مورد تاثیر موسیقی بر کودکان، گوش دادن منفعلانه به موسیقی کودکان را باهوش تر می کند.

تاثیر موسیقی بر کودکان

 

معجزه تاثیر موسیقی بر کودکان

معجزه تاثیر موسیقی بر کودکان از جایی شروع می شود که قدرت درک و استدلال کودک به کمک موسیقی افزایش پیدا می کند. اینکه کودکان هم موسیقی گوش بدهند و هم موسیقی بنوازند، هر دو می تواند منجر به ایجاد نتایجی مثبت و تاثیرگذار شود. جالب است بدانید که تاثیر موسیقی بر کودکان از تاثیر بر سه بخش وجودی کودک، عقل، احساس و عشق ناشی می شود. گوش دادن به موسیقی می تواند رشد ذهنی و تکاملی ذهنی کودکان را تقویت کند. جالب است بدانید که نواختن موسیقی بسیار بیشتر از گوش دادن به موسیقی می تواند به رشد ذهنی کودک کمک کند. گرچه تاثیر موسیقی بر کودکان اثبات شده است، اما به هر حال مهم است که از چه زمانی موسیقی را برای کودک شروع کنیم. اگر موسیقی را پیش از هفت سالگی برای کودکان شروع کنیم و آنها را هم در معرض گوش دادن به موسیقی ها خوب و هم نواختن ساز قرار دهیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که کودک باهوش تری داشته باشیم و منتظر باشیم که قدرت هوش همراه با بزرگتر شدن کودک، بیشتر و منفعل تر شود. یادگیری موسیقی چالشی است که مدام در زندگی ادامه خواهد داشت. با توجه به اینکه نواختن هر سازی نیاز به تمرین و استمرار دارد، این تمرین و استمرار کمک می کند که کودک همزمان با بزرگ شدن توانایی بیشتری برای رویارویی با چالش های زندگی داشته باشد.

 تاثیر موسیقی بر اعتماد به نفس کودکان

تاثیر موسیقی بر کودکان بر روی اعتماد به نفس آنها نیز قطعی است. موسیقی می تواند برای کودک منجر به تقویت اعتماد به نفس شود. نواختن موسیقی و خواندن شعری کوتاه در خلال نواختن موسیقی به شدت روی اعتماد به نفس و توانایی های کودک تاثیر می گذارد. حس جسارت و شجاعت در کودک پرورش پیدا می کند و کودک را از خجالتی بودن دور می کند.

افزایش سرعت یادگیری با موسیقی

تاثیر موسیقی بر کودکان در افزایش سرعت یادگیری نیز اثبات شده است. سرعت یادگیری است که برچسب نابغه بودن را روی افراد می زند. بنابراین اگر می خواهید کودکی نابغه پرورش بدهید، از تاثیر موسیقی در زندگی کودک از همان اوایل کودکی و نوزادی و حتی در دوران جنینی غافل نشوید. بررسی های بسیاری نشان داده است که مادرانی که در دوران بارداری خود به موسیقی ها خوب گوش می دهند، به نحوی موثر روی هوش و توانایی های ادراکی کودکان خود تاثیر می گذارند. موسیقی نه تنها سرعت یادگیری را افزایش می دهد، بلکه قدرت درک مسئله و حل مسئله را هم افزایش می دهد. زیرا موسیقی همیشه و همواره با تمرکز و تفکر همراه است و می تواند قوه تعقل و منطق کودک را به شدت پرورش دهد.

تاثیر موسیقی بر خواب کودکان

نباید از تاثیر موسیقی بر خواب کودکان غافل شد. اگر می خواهید کودک شما خواب بهتر و عمیق تری داشته باشد، به سراغ موسیقی های مخصوص خواب و لالایی های زیبا و آرام بروید. صدا و ضرب آرام موسیقی و یک اتاق کم نور می تواند بر خواب کودک شما تاثیر خوب و مثبتی بگذارد. توجه کنید شما نباید موسیقی را در تمام طول مدت خواب کودک پلی کنید. از موسیقی برای خواباندن کودک استفاده کنید. قبل از اینکه خواب کودک عمیق شود موسیقی را قطع کنید و بعد اتاق را ترک کنید.

 

 

تاثیر موسیقی از دوران جنینی

اگر از دوران جنینی به دنبال استفاده از فواید موسیقی روی جنین و کودک خود هستید، باید به شما تبریک بگوییم؛ شما یک مادر آگاه و مسئولیت پذیری هستید که برای پذیرش این مسئولیت آمادگی کامل دارید. از حدود هفته 10 گوش های جنین به مغز متصل می شود و از حدود هفته 20 گوش ها شکل می گیرند و از حدود هفته 26 جنین می تواند نسبت به صداها عکس العمل نشان دهد. اگر شما از همان هفته 10 بارداری موسیقی خاصی را برای جنین خود پلی کنید و او را به کمک موسیقی با عالمی که از آن بی اطلاع است، آشنا کنید، بعد از تولد از همان موسیقی می توانید برای آرامش کودک خود استفاده کنید. نوزاد تازه متولد شده صداهای درون رحم مادر را به شدت و خیلی خوب به یاد می آورد. وقتی موسیقی را که در دوران جنین خود می شنید، در دوران نوزادی خود هم بشنود، احساس امنیت می کند و آرام می شود. بر همین اساس است که می گوییم تاثیر موسیقی بر کودکان می تواند از دوران جنینی آغاز شود. اما اگر دوران جنینی را از دست داده اید و اکنون کودکی چند ساله دارید، باز هم از تاثیر موسیقی بر کودکان غافل نشوید و حتما از این ابزار برای تقویت هوش کودک خود استفاده کنید.

 

تاثیر موسیقی بر کودکان

جمع بندی

تاثیر موسیقی بر کودکان از جایی شروع می شود که موسیقی خوب و درستی را برای کودک خود انتخاب کنید. وقتی موسیقی را برای کودک خود پلی می کنید، به واکنش های او توجه کنید. وقتی بعد از پلی کردن موسیقی، کودک شروع به تکان خوردن می‌کند، به احتمال زیاد از آهنگی که برایش گذاشته‌اید، لذت می ‌برد. توصیه می کنیم به سراغ آهنگ های کلاسیک بروید و از آهنگ های رپ و راک دوری کنید. آهنگ هایی را انتخاب کنید که روح و روان را ماساژ می دهند و تقویت می کنند. آهنگ هایی که روان انسان را خراش می دهند و به جای آرامش، اضطراب ایجاد می کنند، فقط و فقط می تواند تاثیر منفی و مخرب داشته باشند. برای اینکه کودک خود را به موسیقی علاقه مند کنید، از بازی استفاده کنید و در هنگام پخش آهنگ با او بازی کنید. به این ترتیب به صورت ناخودآگاه دو کار را همزمان با هم انجام می دهید و باعث می شوید که کودکتان لذت ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =