اسفند 6, 1398 از تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد چه می دانید؟

تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد تاثیری است که خیلی ها از آن بی اطلاع اند و از موسیقی برای بهبود روحیه خود استفاده نمی کنند. گوش دادن به موسیقی شاد باعث ترشح هورمون دوپامین می شود. این هورمون یکی از هورمون های مهم و اولیه ای است که روی شادی هر انسانی تاثیر می گذارد. هورمون دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که به مغز دستور شادی و شاد بودن می دهد. هر بار که برای هر چیزی حس شادی و خوشحالی به شما دست می دهد، هورمون دوپامین در بدن شما ترشح می شود. در واقع مغز این هورمون را برای کل بدن ترشح می کند. در نتیجه ترشح این هورمون، نه تنها احساس شادی می کنید، بلکه رفتار خوشایندی هم خواهید داشت. روش های زیادی وجود دارد که باعث می شود این هورمون در بدن ترشح شود که تنها یکی از آنها گوش دادن به آهنگ های شاد است. بنابراین هرگز از تاثیر آهنگ شاد  غافل نشوید.

تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد چگونه است؟

نه برای همه، اما شاید برای عده ای خاص که کمتر با علم موسیقی در ارتباط هستند و خیلی اهل گوش دادن به انواع و اقسام آهنگ های زیبا نیستند، تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد موضوع عجیبی به نظر برسد و برای آنها قابل درک نباشد. واقعیت این است که موسیقی می تواند روی هر موجود زنده ای تاثیر بگذارد. موسیقی برای رشد گل و گیاه، برای افزایش شیر گاو در گاوداری ها، برای روحیه انسان ها در محیط های مختلف و برای هر موجود زنده دیگری که فکرش را کنید، تاثیر دارد. تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد تا جایی است که بسیاری از روانپزشکان از این اهرم برای بهبود شرایط روحی و حتی جسمی بسیاری از بیماران استفاده می کنند. شادی و هورمون هایی که در نتیجه شادی ترشح می شوند، در درون انسان معجزه ای عجیب و غریب ایجاد می کنند.

 اولین تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد

بهبود سلامتی اولین تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد است. شاید با خودتان بگویید که هیچ مشکل روحی و جسمی ندارید و خیلی هم نیاز ندارید به موسیقی شاد گوش کنید. اما باید بدانید که اگر می خواهید سلامتی خود را حفظ کنید و آن را بهبود ببخشید، یکی از کارهای تاثیرگذاری که می توانید انجام دهید، این است که به موسیقی شاد گوش کنید. ریتم تند آهنگ شاد باعث می شود که تنفس تند تر شود. همین تند تند نفس کشیدن یکی از نشانه های فیزیکی خوشحالی و شادی است. توجه داشته باشید که موسیقی از هر نوعی با توجه به موقعیتی که در آن قرار داریم، برای ما موثر و مفید است. بنابراین تصور نکنید که فقط آهنگ های شاد هستند که در روحیه انسان تاثیر دارند. بدیهی است که وقتی فردی در حالت روحی خوبی به سر نمی برد، نمی تواند به آهنگ شاد گوش کند. برای چنین فردی گوش دادن به یک آهنگ غمگین که بتواند باعث جاری شدن اشک او شود، دوا و درمان بی مثالی است که می تواند تاثیر فوق العاده مثبتی در روحیه او ایجاد کند. زیرا در نهایت باعث حس سبکی و  تخلیه امواج منفی از بدن می شود. بنابراین باید بدانید که هیچ کسی نمی تواند تاثیر کلی انواع موسیقی بر روحیه انسان را انکار کند.

موسیقی شاد چه تاثیری در انسان دارد؟

اگر بیماری عمل جراحی داشته است و در دوران ریکاوری به سر می برد، می تواند با گوش دادن به موسیقی شاد، روند درمان خود را تسهیل ببخشد و سریع تر کند. شاید عجیب باشد که تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد و بر جسم انسان تا این اندازه عمیق باشد، اما این تاثیر واقعی است و حقیقت دارد.

حتی گوش دادن به موسیقی شاد برای بسیاری از بانوان باردار اثبات شده است. هم در دوران بارداری و هم در اولین ماه ها بعد از تولد نوزاد، موسیقی شاد می تواند روحیه مادر را تقویت کند و از ابتلا به افسردگی جلوگیری کند.

شاید جالب باشد که بدانید اگر یک موسیقی شاد را به صورت زنده و با عوامل زنده اجرای موسیقی گوش دهید، می تواند بیشترین تاثیر را روی روحیه شما بگذارد. این تاثیر خصوصا در کودکان بسیار بیشتر و عمیق تر است. از همین جهت است که این روزها اجرای کنسرت های شاد رواج ویژه ای یافته است یا در بسیاری از رستوران ها، صرف غذا را در کنار اجرای موسیقی شاد و زنده انجام می دهند تا روحیه انسان همزمان از دو لذت شیرین فیض ببرد.

تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد و در خلق و خوی آنها نیز اثبات شده است. موسیقی شاد در عین حالی که می تواند ضربان قلب و ریتم تنفس را افزایش دهد، قدرت صبر و حوصله را نیز بالا می برد. همین باعث می شود که روحیه انسان برای تحمل سختی ها و مشکلات آمادگی بیشتری داشته باشد و مقاومت آن بالا برود. به نقل مستقیم از یک پزشک خارجی هارمونی‌ های همخوان، موسیقی‌ های شاد یا سریع و موسیقی ‌های دارای ملودی ‌های خاطره‌انگیز، با ترانه ‌ها یا پیام‌ های جذاب، باعث بهبودی در خلق ‌و خوی افراد و افزایش احساس شادی در آنها می ‌شوند. در نتیجه فرد مقاوم تر و شکیبا تر می شود و تلاش می کند اوضاع سخت را با روش موثر تر و مثبتی بهبود ببخشد.

دفع اضطراب و استرس

اگر می خواهید از تاثیر موسیقی شاد برای دفع اضطراب و استرس استفاده کنید، باید بگوییم که انتخاب خوبی کرده اید. یکی دیگر از هورمون هایی که با گوش دادن به موسیقی شاد در بدن ترشح می شود، هورمون سروتونین است. این هورمون یکی دیگر از هورمون های موثر در شادی و خوشحالی افراد است. هورمون سروتونین یک انتقال‌دهنده‌ عصبی و تقویت‌کننده‌ خلق ‌و خو و ضد افسردگی قوی است. می توان از آن به عنوان مهارکننده‌ گزینشی سروتونین یاد کرد. وقتی حس اشتیاق و شادی دارید، مطمئنا این هورمون در بدن شما ترشح شده است. توجه داشته باشید که وقتی در هنگام ورزش کردن به موسیقی شاد گوش می دهید، هورمون سروتونین را تقویت می کنید و باعث می شوید که این هورمون کل بدن شما تحت تاثیر قرار بدهد و حس شادی و خوشحالی را در تمام بدن شما تزریق کند.

جمع بندی

تاثیر آهنگ شاد بر روحیه افراد آنقدر زیاد است که صحبت کردن درباره آن به زمان زیادی نیاز دارد. همین قدر بدانید که همانطور که بدن هر روز به آب و غذا و ویتامین ها و ریز مغذی ها نیاز دارد تا سرپا بماند و عملکرد خوبی داشته باشد، برای اینکه روحیه انسان در اوج بماند و خراب نشود و البته تقویت شود، نیاز به موسیقی دارد. اگر تا به امروز از تاثیر موسیقی بر زندگی خود غافل بودید، حتما از همین حالا گوش دادن به موسیقی را شروع کنید و برکات شگفت انگیز آن در زندگی خود را با تمام وجود احساس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 20 =